Sibiu Youth Orchestra
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

+2
flutul
Luciana
6 posters

Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Luciana Fri Apr 17, 2009 5:12 am

Buna!! Probabil ati auzit cu totii de experimentul facut de Joshua Bell ,in cadrul caruia a cantat la metrou in Washington timp de 45 de minute(in care a cam fost ignorat de trecatori si a castigat 30 de $).Tomescu a replicat experimentul si a cantat la metrou timp de jumatate de ora si se pare ca a avut ceva mai mult succes(nu stiu cati oameni s-au oprit sa asculte,dar a castigat 300 de lei-toaata lumea luati instrumentele si spre metrooouri!))Mai jos va las link-urile cu cele 2 experimente.Sunt curioasa ce parere aveti voi-de ce a fost trecut cu vederea Joshua Bell de catre trecatori?De ce a avut Tomescu mai mult succes la noi?ce probleme va mai ridica voua experimentele astea? http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/04/04/AR2007040401721.html?referrer=emailarticle [list][*]http://www.cotidianul.ro/concert_stradivarius_la_statia_de_metrou_piata_victoriei_video-80917.html lol!
Luciana
Luciana
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 6
Join date : 2009-04-15

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Luciana Fri Apr 17, 2009 5:13 am

http://www.cotidianul.ro/concert_stradivarius_la_statia_de_metrou_piata_victoriei_video-80917.html
Luciana
Luciana
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 6
Join date : 2009-04-15

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  flutul Fri Apr 17, 2009 5:18 am

simplu suntem europeni ...mai multa cultura cred ..:-? mie nu imi place america de fel probabil is foarte subiectiv acum ... sau poate pur si simplu au trecut pe acolo in momentul ala totzi oamenii cultzi ai Bucurestiului ( daca nu ai trecut si tuh care esti din bucuresti te rog nu te simtzi Very Happy )
flutul
flutul
Admin
Admin

Posts : 13
Join date : 2009-04-14
Age : 38
Location : oradea-cluj

https://sibiuyouthorchestra.forumotion.com

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Alecsandra Anca Rusu Fri Apr 17, 2009 6:12 am

Io am citit ca americanii au ajuns la concluzia ca locul si starea in care suntem cand ascultam muzica sau, no, percepem arta la modul general probabil, ne influenteaza foarte mult. Sunt total de acord, insa cred de asemenea ca depinde de fiecare in ce masura. Joshua Bell, care sa fim seriosi abea se compara cu Alexandru Tomescu, a strans mult mai putini bani, in valoare absoluta. Daca am mai lua in considerare si factorii de torsionare a rezultatului, cum ar fi diferenta intre venitul mediu si nivelul de trai intre SUA si Romania, diferenta relativa ar fi si mai mare, in avantajul lui Tomescu.

In articolul despre Bell se mai mentiona ca el avusese concert cu o seara inainte, fireste, tot in Washington. Cu toate astea... nimic. Ca sa nu mai vorbim de ce publicitate a beneficiat Bell cu ocazia filmului The Red Violin, reclama la parfum, etc., deci motive sa il recunosti is suficiente, chiar daca esti prototipul consumatorului capitalist.

O ultima idee ar fi sa urmarim ce categorie de persoane le-au dat artistilor bani. In filmuletul cu Tomescu, majoritatea erau doamne, destul de tinere (in calitate de student la medicina trebuie sa mentionez ca doamnele sunt mult mai susceptibile din punct de vedere sentimental in a 2a jumatate a ciclului menstrual), asa ca, intr-un studiu cu semnificaie statistica, tebuie sa se ia si aspectul acesta in considerare.

Did I freak you out? Registrul asta oficial si prafuit l-am folosit just for fun, nu va speriati ca nu is io chiar asa de serioasa Razz
Alecsandra Anca Rusu
Alecsandra Anca Rusu
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 5
Join date : 2009-04-14
Age : 36
Location : Medias/Bucuresti - Romania

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Adriana Mon Apr 20, 2009 4:32 pm

tare asta cu partea fiziologica Smile)

eu una ma intreb cat la suta din cei adunati in jurul lui Tomescu erau bodyguarzii (asta daca intr-adevar a cantat pe Stradivarius) cyclops
Adriana
Adriana
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 4
Join date : 2009-04-14
Age : 36
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Vlady Mon Apr 20, 2009 4:50 pm

nu cred ca era nici un bodyguard pt ca nu cred ca a cantat pe stradivarius. La ce toc are in filmare ma indoiesc ca si-ar cara instrumentu de 2 mil de euro in asa ceva Smile) In orice caz as zice ca experimentul de la noi a avut mult mai mare succes ca cel cu JB nu numai dupa suma stransa ci si parca mai multa lume l-a remarcat (nu recunoscut) pe tomescu. Asta poate vorbeste un pic si despre stilul nostru de viata si cel american................pace:P
Vlady
Vlady
moderator
moderator

Posts : 3
Join date : 2009-04-15
Age : 36
Location : Cluj-Napoca

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Adriana Mon Apr 20, 2009 5:55 pm

pai din cate am inteles, stradivariusul e tinut intr-o cutie varza pentru deruta cica (ori cel putin asa zicea un deranjor care a lucrat cu Tomescu la un moment dat) -> cutie care era prinsa cu catuse, ca-n filmele cu mafioti, de mana unei matahale de bodyguard...acuma daca-i adevarat sau nu, nu stiu, dar asta am auzit de la "martori oculari" Rolling Eyes
Adriana
Adriana
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 4
Join date : 2009-04-14
Age : 36
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  m Fri Apr 24, 2009 8:34 am

Tomescu vine pe 28 la cluj, o sa vedem cum isi tine vioara Smile
Eu unul nu cred ca meritam nici o lauda ca a primit Tomescu mai multa atentie. Oamenii din washington se grabeau spre lucru. In romania se pierde mult mai mult timp facand alte chestii (myself included), oricum nici la tomescu nu s-a strans gramada. +ca sa luam in considerare ca suntem balcanici si ne place sa fim altruisti, vorba tipului din filmulet "l-am vazut asa mai student, are nevoie de bani" in america nu e acelasi spirit. La cati cersetori avem in Romania si mai ales in Bucuresti te miri ca i-au dat la un interpret bani?

Comaparatia e total irelevanta si nu arata ca suntem noi mai culti sau mai buni cu ceva.
Si am citit cam 80% din articolul de la Washington Post (Doamne lung ii!!) si sunt total de-acord cu ce zice la un moment dat acel pictor "arta trebuie gustata intr-un mediu optim". Sincer sa aud Chacona de Bach interpretata in metrou m-ar enerva mai degraba decat incanta - cu exceptia situatiei in care ar investi compania de metro cateva sute de mii de $ ca sa faca acustica favorabila si sa puna siteme de sunet BOSE in statii si in metrouri + canapele comode si un loc de unde sa-mi cumpar o cafea + timp la discretie.

Btw... v-ati gandit vreodata ca pentru un oras de sute de mii de locuitori sunt sali de concerte ale filarmonicilor de 1000 de locuri sau in unele cazuri mai putin? si nici asa nu se umple? Ce sa te mai astepti la o statie de metrou?
m
m
Jr. Member
Jr. Member

Posts : 10
Join date : 2009-04-15
Age : 109
Location : Klausenburg

http://flavmogo.blogspot.com

Back to top Go down

Joshua Bell vs Alexandru Tomescu  the battle Empty Re: Joshua Bell vs Alexandru Tomescu the battle

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum